Vytvořte si životopis online


Průvodní a motivační dopis

Součástí žádosti o práci jsou i průvodní a motivační dopis. Tyto pojmy často splývají, přesto je mezi nimi rozdíl.

Průvodní dopis

Průvodní dopis je součástí každé žádosti o zaměstnání. V době elektronických reakcí na pracovní pozice není ničím jiným než textem e-mailu, příp. odpovědního formuláře pozice. Průvodním dopisem vysvětlujete, o jakou pozici se ucházíte, příp. kde jste se o ní dozvěděli. Na konci nenásilně požádáte zaměstnavatele o pohovor. S průvodním dopisem zasíláte i svůj životopis, příp. jiné dokumenty vyžádané zaměstnavatelem.

Reakce na pozici Marketing and event specialist

Dobrý den,

rád/a bych se ucházel/a o pozici Marketing and event specialist zveřejněnou na www.jobs.cz. S radostí se s Vámi sejdu osobně, abych Vám sdělil/a podrobnosti ke svým profesním zkušenostem a motivaci pro Vás pracovat.  

S pozdravem ...

Motivační dopis

Motivační dopis k žádosti o práci přikládáte jen tehdy, pokud to zaměstnavatel vyžaduje. Cílem je popsat vaši motivaci pracovat na dané pozici, příp. pro daného zaměstnavatele, a také prodat vás jako osobnost, resp. budoucího zaměstnance. Jinak řečeno, motivačním dopisem odpovídáte na otázky „proč právě pro danou firmu?“ a „proč právě vy?“.

Text se vám musí vejít max. na jednu stranu formátu A4, spíše ale jen na její polovinu. Vaším cílem je zaměstnavatele zaujmout a dostat se na pohovor, na kterém blíže proberete vaše zkušenosti a přístup k práci.

Motivační dopis pište každé pozici na míru. Každá pozice a firma vyžaduje trochu jiné dovednosti, zkušenosti či přístup a vy přece chcete ukázat, že máte zájem právě o tuto pracovní pozici. Navíc si i vy lépe promyslíte, proč vás zajímá tato konkrétní nabídka práce.

Vážená paní Klepáčová,

rád/a bych se ucházel/a o pozici Event specialist zveřejněnou na www.jobs.cz.  

Chci se připojit k Vašemu profesionálnímu týmu, abych spolu s Vámi uspořádal/a podobně úspěšné akce, jakou z mého pohledu byl např. Helping hands charity ball 2012.  

Dbám na detaily, které často rozhodují o tom, že akce bude úspěšná a klienti z ní budou odcházet s úsměvem na tváři. Na svou práci se neustále snažím dívat novýma očima. Díky tomu se mi daří rychle uskutečňovat nové nápady a neustále klienty příjemně překvapovat.

Práci v event managementu jsem si vyzkoušel/a z pohledu klienta i dodavatele a dokážu se tak snadno vžít do potřeb obou zapojených stran.  

Z praxe vím, jak je důležité udržovat s klienty osobní kontakt. Proto se i s Vámi ráda sejdu, abychom blíže probrali, jak mohu být Vám a Vašemu týmu mohu prospěšný/á.  

S pozdravem, ...

Stejně jako u životopisu platí, že motivační, příp. průvodní, dopis musí být bez gramatických chyb. A stejně tak je dobré dát svůj motivační dopis přečíst známému a zjistit, jaký dojem váš text zanechává.