Vytvořte si životopis online


Kde hledat práci

V okamžiku, kdy hledáte práci, zamíříte pravděpodobně nejdříve na pracovní portály a zeptáte se svých známých. Možností je však mnohem více a vyplatí se využít v co nejširším měřítku.

Pracovní portály

Pracovní portály jsou nejrozšířenější variantou hledání práce na internetu. V České republice patří mezi největší např. Jobs.cz a Prace.cz. Jejich výhodou je, že shromažďují velký počet pracovních nabídek a poskytují doplňkové služby, které vám hledání práce usnadní. 

Pravděpodobně nejužitečnější službou je nastavit si, jaké pracovní nabídky vás zajímají a nechat si je pravidelně zasílat do e-mailu. Čas, který ušetříte hledáním, můžete věnovat tvorbě motivačních dopisů, životopisu, přípravě na pohovor apod.

Oslovte známé

Rozhoďte sítě a zeptejte se svých známých, zda neví o práci, pro kterou byste se hodili. Spousta pozic je nejdříve otevřena v interních výběrových řízeních. Tím, že se ozvete, se o nich dozvíte. Pokud se můžete při žádosti o místo odkázat na někoho přímo z firmy, odlišíte svůj životopis od ostatních a to vám může ve výběrovém řízení jen pomoci. 

Neomezujte se jen na své blízké známé. Naopak oslovte i ty, se kterými jste se již nějakou dobu neviděli. Možná vám nenabídnou pozici, ale mohou vás odkázat na někoho dalšího, kdo vám může pomoci. Anebo vám aspoň vyjádří psychickou podporu a ta je také k nezaplacení. 

Sociální sítě

Mimo své známé můžete na sociálních sítích oslovit i ty, které osobně neznáte. Nejjednodušší je to přes profesní skupiny či diskuzní fóra. V odborných a zájmových skupinách se scházejí lidé blízkých oborů a podobných záměrů. A právě ti vám mohou dát tip na pozici, kterou jste vy sami ještě neobjevili. Také zde můžete najít podnikatele, kteří hledají někoho na dočasnou práci, projekt, částečný úvazek apod.

Kariérní stránky zaměstnavatelů

Zvláště velké firmy, které nabírají pravidelně, zveřejňují volné pracovní pozice přímo na svých webových stránkách. Kromě popisu hledané pozice na nich často najdete i informace o firemní kultuře, benefitech apod. A přesně to jsou informace, které pro vás mohou být při výběru práce zásadní.

Personální agentury

Personální agentury mají v zásobě pracovní nabídky od různých zaměstnavatelů. Často u nich i podstoupíte první kolo pohovorů na konkrétní pozici. Jejich cílem je najít firmám co nejrychleji správné uchazeče, proto vám mohou doporučit i pozice, které byste sami přehlédli.

Přímé oslovení zaměstnavatele

Možná máte již delší dobu vyhlédnutého zaměstnavatele, pro kterého chcete pracovat. Pak jej můžete zkusit oslovit, i když oficiálně nikoho nehledá. Opět platí, že se možná trefíte do okamžiku, kdy ve firmě hledají někoho na pozici, na kterou se hodíte, jen ji ještě oficiálně nevypsali. 

Úřady práce

Zapomínat byste neměli ani na úřady práce. A to i v případě, že na ně nespoléháte jako na ty, kdo vám najdou práci. Registrace na úřadu práce se vyplatí už proto, aby za vás stát platil zdravotní pojištění a abyste dostávali podporu v nezaměstnanosti. Na úřad práce se musíte registrovat osobně, nejlépe do tří dnů od okamžiku, kdy vám skončil pracovní poměr. Učinit tak musíte v místě svého trvalého bydliště. 

Vlastní podnikání

Anebo je možná načase konečně sebrat odvahu a začít podnikat. Založení živnosti je poměrně snadná záležitost. Diky podnikání můžete sami na sebe dělat to, co vás vždycky přitahovalo a bavilo. Pokud cítíte, že práce pro firmu jakékoliv velikosti pro vás není to pravé a svůj pracovní den si nejraději organizujte sami, mohli byste se v podnikání najít.