Vytvořte si životopis online


Jak psát životopis

Klasický životopis, tzn. psaný ve větách, se dnes téměř nepoužívá. Místo něj se běžně setkáte se strukturovaným životopisem. Personalisté z něj snadno poznají, jakou pracovní zkušenost jim přinesete a na jakých kontaktech vás zastihnout. Mimo zmíněné zásady se při psaní životopisu vyplatí následovat i ostatní zažité zvyklosti.

Kontaktní údaje

Do úvodní části životopisu uveďte vaše jméno a příjmení, soukromý telefon, e-mail a kontaktní adresu. Fotografii a datum narození uvádět nemusíte.

Pracovní zkušenosti

Stěžejní část životopisu patří vašim pracovním zkušenostem. Nejčerstvější praxe patří na začátek životopisu, nejstarší zmiňte na závěr. Důležité je uvést název zaměstnavatele, od kdy do kdy jste pro něj pracovali, jakou pozici jste zastávali a stručně popsat, co jste dělali a čeho jste dosáhli. Přínosné je uvést i odvětví, ve kterém firma působí a její webové stránky.

Vzdělání

Dosažené vzdělání nejčastěji následuje za popisem předchozí praxe. Výjimku tvoří čerství absolventi, kteří nemají tolik pracovních zkušeností. Ti jej mohou uvést na začátek životopisu. Zaměstnavatele bude zajímat, jakou školu a jaký obor jste studovali, kdy jste studovali, resp. kdy jste školu dokončili. Pokud jste navštěvovali vysokou školu, bude jej zajímat i dosažený akademický titul dokazující, že jste studia absolvovali úspěšně.

Do životopisu patří i další vzdělávání, kterým jste rozvíjeli svou kariéru. Zahrnuje všechny odborné kurzy, zejména dlouhodobějšího charakteru. Pokud jste absolvovali několik méně obsáhlých školení soft skills, postačí je zmínit do jednoho výčtu.

Další schopnosti a dovednosti

Svůj životopis doplňte seznamem toho, co umíte. Tam, kde to jde, uveďte i úroveň svých dovedností. Pochlubit se můžete i zásadními úspěchy, které se nevejdou do kolonky vzdělání a pracovní zkušenosti.

Do životopisu dále patří:

  • jazykové znalosti (např. angličtina – rodilý mluvčí, francouzština – plynule, němčina – začátečník),
  • počítačové dovednosti (např. OS Microsoft Windows – uživatelská znalost, MS Office – uživatelsky),
  • řidičský průkaz včetně skupiny,
  • zahraniční stáže,
  • vědecké práce,
  • publikační činnost,
  • koníčky (ukazují na váš rozhled a dokreslují vaše odborné znalosti).

On-line životopis

Nejjednodušší je sestavit si svůj životopis on-line. Stojí za to využít zejména služeb dvou největších českých pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz. V obou případech jsou šablony pro vytvoření životopisu jednoduché a vedou vás tak, abyste uvedli vše podstatné. Samozřejmostí je možnost si životopis kdykoliv vytisknout, ale hlavně jej na zmíněných portálech zpřístupnit personalistům, aby vás sami mohli vyhledat. Svůj on-line životopis navíc jednoduše přiložíte k reakcím na zveřejněné pracovní pozice.

 

Vytvořte si svůj životopis online >>